Coraz więcej osób dojrzałych skarży się obecnie na zmiany skórne spowodowane przez trądzik różowaty. Jest to choroba o innym podłożu niż trądzik młodzieńczy i niestety znacznie trudniej sobie z nią poradzić. Przyczyn trądziku różowatego jest bardzo wiele, począwszy od genów, poprzez niewłaściwy tryb życia, złą dietę, alkohol i papierosy, a skończywszy na silnym zakwaszeniu organizmu oraz na problemach z gospodarką hormonalną. Wiele osób nie potrafi sobie poradzić ze swoim problemem i walczy z trądzikiem różowatym nawet przez kilka lat.
Jakie są sposoby walki z trądzikiem różowatym?
Większość lekarzy dermatologów zaleca jedną lub kilka z poniższych terapii:
- tabletki na trądzik różowaty, zawierające antybiotyk,
- miejscowy środek w postaci maści lub żelu, również z antybiotykiem,
- stosowanie odpowiednich dermo kosmetyków (np. kremów z serii Acnerose),
- zmianę diety na odkwaszającą organizm i ograniczenia ostrych potraw,
- unikanie alkoholu, tytoniu oraz promieniowania UV,
- terapię hormonalną.
Dermatolodzy często wypisują osobom chorym właśnie tabletki na trądzik różowaty, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych metod. Należy jednak pamiętać, że takie tabletki zawierające antybiotyk, najczęściej jest to metronidazol. Antybiotyki w znacznym stopniu obciążają organizm oraz wyjaławiają go. Nie wolno ich przyjmować przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Razem z antybiotykiem, koniecznie należy brać probiotyk, aby odbudować florę bakteryjną jelit.
Kosmetyki na trądzik różowaty – warto?
Nawet, jeżeli tabletki działają wspomagająco, jako suplement diety i nie zawierają w swoim składzie antybiotyków, ich dłuższe przyjmowanie obciąża organizm, a przede wszystkim wątrobę. Najlepiej ograniczyć więc ilość przyjmowanych leków doustnie do minimum.
Przyjmując tabletki na trądzik różowaty, najlepiej również przestrzegać odpowiedniej diety, która ma wpływ na tę dolegliwość. Przede wszystkim, należy unikać ostrych przypraw, alkoholu oraz tytoniu. Poza tym, najlepiej stosować dietę odkwaszającą organizm, a więc jeść wiele warzyw i owoców, jak również ryb i owoców morza. Najlepiej unikać mięsa, w szczególności czerwonego oraz produktów odzwierzęcych, jak mleko i jego przetwory. U wielu osób nadkwasota spowodowana taką dietą ma realny wpływ na powstawanie zmian trądzikowych.
Dieta powinna również być lekka i zbilansowana, a produkty należy spożywać regularnie. Wówczas zmniejsza się obciążenie wątroby, które i tak jest spore, z uwagi na stosowany antybiotyk na trądzik różowaty. Najlepiej poprosić swojego lekarza dermatologa o szczegółowe wskazania dietetyczne. Warto przeczytać również ulotkę leku, ponieważ w przypadku wielu z nich nie powinno się popijać tabletek sokami owocowymi, które zmniejszają proces ich wchłaniania się w organizmie.
Taniej wychodzi jak kupi się cały zestaw acnerose.
A co do tabletek – ja bym nie ryzykowała. Skutki uboczne zazwyczaj się pojawiają i sa strasznie uciązliwe.
Nie chciałabym brać antybiotyków. Tyle się przecież słyszy o ich złym wpływie na jelita …
Co w takim razie może mi pomóc na trądzik różowaty? 🙁
Marleno, jeśli tak jak mówisz – boisz się o swoje zdrowie – możesz zacząć stosować kremy na trądzik różowaty. Może nie są tak skuteczne jak antybiotyki, ale warto.
No, nabiał może wzmagać objawy trądziku różowatego …
A polecasz jakieś konkretne kremy na trądzik różowaty?
Marlena, ja stosuję krem Acnerose. Nie jest on tani, ale jest bardzo wydajny. U mnie pierwsze efekty pojawiły się po tyg. stosowania.